Strona główna » Apartamenty inwestycyjne – kto skorzysta najbardziej?

Apartamenty inwestycyjne – kto skorzysta najbardziej?

Inwestycje w hotele condo zyskują coraz większą popularność również wśród Polaków. Dużą rolę odgrywa w tym bezpieczeństwo oraz bierny charakter inwestycji, ważny w przypadku osób łączących biznes z codzienną pracą. Do kogo lokowanie kapitału w apartamenty inwestycyjne skierowane jest najbardziej i na czym polega fenomen tego rodzaju inwestycji?

Apartamenty inwestycyjne – co warto wiedzieć

Po pierwsze, apartamenty inwestycyjne są sposobem lokowania kapitału własnego lub pochodzącego z kredytu, w nieruchomości. Tak jak w przypadku zakupu tradycyjnych nieruchomości na wynajem, inwestor staje się pełnoprawnym właścicielem danego apartamentu. Różnicę stanowi fakt, że dany apartament jest jednostką budującą duży kompleks hotelowy i oprócz wpisu w księdze wieczystej, nowy właściciel podpisuje również umowę najmu. To ona odpowiada w znacznym stopniu za pasywność inwestycji. Zgodnie z nią, na okres zwykle 10-15 lat, problemem szukania klientów do najmu zajmuje się operator hotelowy, a nie sam właściciel. Ten, oprócz gwarancji zwrotu na poziomie ok. 7-8% zainwestowanych środków rocznie, często ma również do dyspozycji tzw. pobyt właścicielski, w trakcie którego jest w stanie przez określony czas w ciągu roku, bezpłatnie korzystać z apartamentu inwestycyjnego.

Podsumowując, apartamenty inwestycyjne zapewniają właścicielowi stały roczny zysk określony w umowie wynajmu, niezależnie od ruchu generowanego przez hotel. Dodatkowo, na właścicielu spoczywa jedynie opłacenie podatku od nieruchomości oraz ubezpieczenia. Koszty zarówno bieżących remontów, jak i marketingu, stoją po stronie operatora.

Kto powinien postawić na ten rodzaj inwestycji?

Apartamenty inwestycyjne skierowane są przede wszystkim do osób już doświadczonych, lub stawiających swoje pierwsze kroki w zarabianiu na nieruchomościach. Ci doświadczeni docenią fakt, że zyski z inwestycji nie wymagają takiego zaangażowania jak w przypadku klasycznych lokali na wynajem. Z kolei osoby, które swoje pierwsze poważne podejście do nieruchomości mają jeszcze przed sobą, odnajdą tu przede wszystkim zyski oraz wysoki profil bezpieczeństwa charakteryzujący inwestycje w lokale hotelowe – z racji prestiżowej lokalizacji oraz udogodnień wynikających ze statusu hotelu.