Strona główna » Inwestowanie w condo – wszystko, co musi wiedzieć poczatkujący inwestor

Inwestowanie w condo – wszystko, co musi wiedzieć poczatkujący inwestor

Inwestowanie w nieruchomości jest przez wiele osób uważane za świetny sposób na pomnożenie środków, nawet w burzliwych czasach. Dom lub mieszkanie można przy tym wynająć, nie obawiając się jednocześnie utraty jego wartości. Ewentualnym problemem, który może pokrzyżować nasze plany, jest niesolidność najemców lub trudności w ich znalezieniu. Jego rozwiązaniem może być inwestycja w condohotel.

Condohotel jako alternatywa dla zwykłych inwestycji na rynku nieruchomości

Condohotel ma – w porównaniu z inwestycją w mieszkanie – jedną podstawową zaletę: inwestor nie jest zmuszony do poszukiwania osób chętnych do najmu. Wyspecjalizowane firmy, budujące obiekty tego typu, dbają o to w imieniu posiadacza nieruchomości. Jednocześnie sam charakter lokalu, zakładający krótkoterminowy najem, chroni przed nierzetelnością lokatorów. 

Kupując lokal w condohotelu stajemy się bowiem właścicielami pokoju hotelowego. Warto jednak zauważyć, że lokal taki, chociaż oficjalnie nie stanowi mieszkania czy apartamentu, bardzo często ma wszelkie jego cechy. Może więc być użytkowany – na przykład przez właściciela i jego rodzinę – również jako alternatywa stałego lokum. Dzięki temu inwestycja stanowi alternatywę wynajmu lokalu na czas wakacji, zwłaszcza, gdy jest zlokalizowana w znanym ośrodku turystycznym.

Jak w praktyce wygląda inwestycja w condohotel?

Obiekty tego typu powstają najczęściej w jednym z dwóch typów lokalizacji: dużych ośrodkach miejskich, gdzie mogą liczyć na klientów biznesowych i mniejszych miejscowościach o charakterze turystycznym. Cała inwestycja prowadzona jest najczęściej przez wyspecjalizowanego dewelopera, który prowadzi sprzedaż lokali hotelowych. Możliwe jest oczywiście również kupno pokoi na rynku wtórnym, od osób realizujących swoje zyski  z tej inwestycji lub potrzebujących środków na inny cel.

Wszelkie kwestie, związane z obsługą administracyjna pokoju, leżą również po stronie organizatora condohotelu. W związku z tym inwestycja tego typu nie jest dla posiadacza nieruchomości absorbująca – może on spokojnie zajmować się swoim podstawowym zajęciem, inkasując jedynie zyski z najmu.