Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste?

2 min czytania

ręczniki

Idealny ręcznik jest gruby, miękki i wyjątkowo przyjemny w dotyku. Ma on bezpośredni kontakt z naszą skórą, a co za tym idzie, powinien ją nie tylko osuszać, ale także odpowiednio pielęgnować. Niestety, często się zdarza, że tuż po pierwszym praniem ręczniki radykalnie zmieniają swoją strukturę. Stają się cienkie, szorstkie, a także sztywne. Okazuje się, że winnym takiej sytuacji może być sposób ich pielęgnacji. Wobec tego, jak prać ręczniki, aby były miękkie i puszyste?

O czy należy pamiętać podczas prania ręczników w pralce?

Każdy z nas wie, że nawet miękkie, przyniesione ze sklepu ręczniki, należy wyprać przed pierwszym użyciem. To właśnie dzięki temu będzie można zwiększyć ich chłonność, a także elastyczność. Co więcej, nowe ręczniki zwykle maja dość specyficzny zapach. Jest to warunkowane obecnością środków chemicznych, które zostały wykorzystane do ich produkcji. Z pewnością nie chcemy, by miały one kontakt z naszą skórą. Jednak w tym momencie, warto zwrócić uwagę zarówno na program jak i na temperaturę, w której nowe ręczniki będą prane. Wiele osób decyduje się na wykonanie zwykłego prania, wraz z wirowaniem, przy użyciu klasycznych detergentów. Jednak właśnie to doprowadza do tego, że ręczniki tracą swoją chłonność, a także miękkość. Podczas prania ręczników w pralce ważne jest także:

  • pozostawienie dużej ilości miejsca – pralka nigdy nie powinna być wypełniona po brzegi;
  • wybór odpowiednio długiego programu prania;
  • pominięcie wirowania – ewentualnie wirowanie na maksymalnie 1000 obrotach.

Warto także pamiętać o tym, że temperatura prania ręczników, powinna być dopasowana do materiału, z którego są one wykonane. Modele bawełniane najlepiej jest prać w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Z kolei ręczniki welurowe powinno się prać w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Jak wybrać idealne środki piorące, by ręczniki zachowały swoją miękkość?

Piorąc ręczniki, nie można także zapomnieć o tym, że istnieje konieczność wyboru odpowiednich detergentów. Dzięki nim, będzie można zachować ich miękkość oraz wyjątkową chłonność na znacznie dłuższy okres czasu. Okazuje się, że w tym wypadku będzie lepiej, jeśli zrezygnujemy z tradycyjnego proszku do prania. Dlaczego? Otóż jeśli nie zostanie on dokładnie wypłukany, wówczas osadzi się na włóknach ręcznika i sprawi, że stanie się on szorstki. Najlepiej więc sprawdzą się płyny i żele, a także kapsułki piorące. Możemy również zrezygnować z różnorodnych środków zmiękczających do tkanin. W tym wypadku można zastosować starą, dobrą metodę, która polega na płukaniu ręczników w miksturze z dodatkiem octu. Wystarczy zmieszać go z płynem do prania w proporcji 0,5:1 tj. pół szklanki octu na jeden dozownik płynu. Taka mieszanka pozwoli nie tylko na odświeżenie ręczników, ale także na zachowanie ich miękkości. W przypadku białych modeli, można posłużyć sie roztworem na bazie sody oczyszczonej. Wówczas podczas prania będzie ona dodatkowo ręczniki wybielać oraz zneutralizuje ewentualne, nieprzyjemne zapachy.