Jak usunąć brzydki zapach z pralki?

1 min czytania

pralka

Każdy z nas posiada w domu pralkę. To właśnie ona pozwala zachować czystość ubrań, pościeli, a także odświeżyć inne wyroby z materiału. Zdarza się jednak, że z bębna urządzenia zaczyna wydobywać się przykry zapach. Może on przypominać stęchliznę i drastycznie wpływać na stan pranych przedmiotów. Jak wic można usunąć brzydki zapach z pralki?

Jak powstaje brzydki zapach w pralce?

Wydaje się, że nieprzyjemna woń z wnętrza pralki nie jest możliwa. Do prania wykorzystujemy silne detergenty, które mają zadbać o przyjemny zapach ubrań, a także pielęgnować wnętrze bębna. Jednak uporczywa, stęchła woń z pralki jest dość powszechnym problemem. Co ciekawe, jej pojawienie się ma związek z błędami, które są popełniane podczas eksploatacji urządzenia. Często dodajemy zbyt duże ilości detergentów lub decydujemy się na pranie w zbyt niskiej temperaturze. W efekcie proszki i kapsułki do prania nie są w stanie się rozpuścić, a jedynie osadzają się w zakamarkach, gdzie zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Kolejnym powodem problematycznego aromatu w pralce może być nawet zabrudzony filtr, czy sam kołnierz pralki, gdzie najczęściej gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia.

Jak usunąć brzydki zapach z pralki?

Chcąc pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki, warto zacząć od dokładnego sprawdzenia jej komponentów. W pierwszej kolejności należy zrewidować stan filtra. Jeśli jest on mocno zabrudzony, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to on był głównym generatorem odoru. Po jego wymianie, problem nieprzyjemnego zapachu powinien zniknąć. Kolejną kwestią jesy dokładne wyczyszczenie gumowego kołnierza pralki. To właśnie w nim mogą gromadzić się resztki środków chemicznych, pozostałości materiałów, włosy oraz wiele innych zanieczyszczeń. Jeśli jednak to nie pomogło, wówczas możemy szukać przyczyny i rozwiązania gdzie indziej. Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Otóż:

  • wykonać „puste” pranie w temperaturze około 90 stopni – dzięki temu będzie można zdezynfekować wnętrze pralki i je odkazić;
  • wyczyścić pralkę octem – ocet działa jak neutralizator zapachu, więc szybko powinien poradzić sobie z problemem;
  • wykonać „puste” pranie z sodą oczyszczoną – ten sposób również pozwoli na usunięcie przykrego zapachu z pralki, a także zneutralizuje ewentualne bakterie i patogeny.

Możemy także skorzystać z profesjonalnych środków czyszczących, które są dostępne w profesjonalnych hurtowniach chemicznych.

Jak zapobiegać brzydkiemu zapachowi z pralki?

Powstawanie brzydkiego zapachu z wnętrza pralki to proces, któremu w prosty sposób można zapobiegać. Przede wszystkim, starajmy się korzystać z odpowiedniej ilości detergentów. Jeśli nie zachodzi taka potrzeba, nie powinniśmy prać w temperaturze poniżej 60 stopni Celsjusza. Niższe wartości sprawiają, że detergenty nie mogą się rozpuścić. Ważne jest także to, by tuż po zakończonym praniu jak najszybciej otworzyć drzwiczki i nie pozwolić, by wilgoć jak najdłużej utrzymywała się we wnętrzu bębna. W ten sposób nie narazimy się na powstawanie nieprzyjemnego zapachu, a nasze ubrania zawsze będą świeżo pachnieć.