Każdy z nas stara się odpowiednio zadbać o swoją garderobę. Zwykle przywiązujemy dużą wagę zarówno do prania ubrań, ale także do ich przechowywania. Niestety, niekiedy w szafach pojawia się wilgoć, która wnika w strukturę materiału, a tym samym doprowadza do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. W jaki sposób można go więc usunąć?
O czym świadczy zapach stęchlizny w ubraniach?
Zapach stęchlizny z pewnością nikomu nie kojarzy się zbyt przyjemnie. Niestety, ale jest to bardzo niepokojący sygnał. Nie chodzi tylko o woń, ale także pewnego rodzaju zagrożenie dla zdrowia osoby, która będzie z tych ubrań korzystać. Okazuje się, że stęchlizna świadczy o tym, że w materiale rozwinęły sie bakterie i inne patogeny. Mogą one doprowadzić do pojawienia się reakcji alergicznej, a także innych objawów ze strony układu oddechowego. W tym wypadku nie ma innego rozwiązania, jak tylko zdecydowanie się na odświeżenie ubrań.
Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań?
Zapach stęchlizny w ubraniach powstaje z wielu powodów. Najczęściej wpływ na to ma kontakt z wilgocią, a także brak regularnego wietrzenia garderoby. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by pozbyć się uporczywej woni i zadbać o swoje ubrania.
1. Pranie
Pranie to oczywiście jeden z najprostszych sposobów na to, by pozbyć się zapachu stęchlizny. Zaleca się jednak, by dodać kilka kropel olejku z drzewa sosnowego. Pomoże to jeszcze skutecznie wyeliminować woń, a także znacznie odświeży poszczególne elementy garderoby.
2. Umieszczenie ubrań w zamrażarce
Niskie temperatury skutecznie neutralizują bakterie i inne patogeny, które mogły rozwinąć się w strukturze materiału. Co więcej, umieszczenie ubrań w zamrażarce jest także sposobem na pozbycie się zapachu stęchlizny z tych elementów garderoby, których po prostu nie da się wyprać w pralce.
3. Wykorzystanie parownicy
Skorzystanie z generatora pary to dość szybki i prosty sposób na to, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ubrań. Dodatkowo, ciepła para wodna pozbędzie się także ewentualnych bakterii i drobnoustrojów, które mogły wniknąć w strukturę materiału.
Jak zabezpieczyć ubrania przed pojawieniem się zapachu stęchlizny?
Warto dołożyć wszelkich starań do tego, by uchronić ubrania przed pojawieniem się na nich zapachu stęchlizny. W tym celu można np. zdecydować się na regularne wietrzenie szafy, a tym samym także obecnych w niej ubrań. Zadbajmy także o to, by nasza odzież przechowywana była w miejscu suchym, które nie jest wyeksponowane na działanie wilgoci. Praktycznym rozwiązaniem jest także suszenie ubrań na słońcu po praniu – oczywiście o ile jest to możliwe. Dzięki temu odzież nie tylko zostanie zabezpieczona przed nieprzyjemnym zapachem, ale także nie będzie się elektryzować. Warto zwrócić uwagę także na stan pralki. Zwykle po każdym procesie prania powinna być ona dokładnie oczyszczona z resztek detergentów. W przeciwnym wypadku, nawet tuż po wyjęciu z bębna, nasze ubrania będą brzydko pachnieć, a także będą narażone na rozwój pleśni i innych patogenów.