Jak wyczyścić płytę indukcyjną?

1 min czytania

indukcja

Płyta indukcyjna jest nowoczesnym rozwiązaniem, które znajduje się już praktycznie w każdym domu. Prosta obsługa oraz duże względy bezpieczeństwa sprawiły, że tradycyjne kuchenki gazowe powoli odchodzą w niepamięć. Jednak płyty indukcyjne posiadają wyjątkowo delikatną powierzchnię, co może nieco utrudnić utrzymanie ich w pełnej czystości. Wobec tego, jak wyczyścić płytę indukcyjną i jakich preparatów najlepiej użyć?

Czym wyczyścić płytę indukcyjną?

Nie da się ukryć, że w momencie przygotowywania posiłków na płycie indukcyjnej, zawsze pojawią się mniejsze lub większe zanieczyszczenia. W tym wypadku najważniejsze staje się to, by zareagować na nie od razu. Im dłużej pozostaną one na rozgrzanej powierzchni, tym trudniejsze będą do usunięcia. Warto się jednak zastanowić, czym wyczyścić płytę indukcyjną? Okazuje się, że najlepsze do tego będą dedykowane preparaty, które można dostać w profesjonalnych hurtowniach. Powinny one rozpuszczać tłuszcz, a jednoczenie chronić delikatną powierzchnię. Warto zaopatrzyć się także w miękką gąbkę lub szmatkę. Najlepiej jest unikać ostrych akcesoriów do czyszczenia. Mogą one porysować powłokę płyty indukcyjnej i sprawić, że korzystanie z niej będzie utrudnione.

Jak poprawnie wyczyścić płytę indukcyjną?

Największym problemem, podczas dbania o płytę indukcyjną, stają się uporczywe, zaschnięte plamy. Najlepiej będzie, jeśli po każdym gotowaniu powierzchnia płyty zostanie przetarta wilgotną ściereczką, która szybko i sprawnie usunie powierzchowne zabrudzenia. Jeśli jednak zapomnieliśmy o bieżącym czyszczeniu, a na płycie pojawiły się zaschnięte zabrudzenia, to musimy:

  • nanieść na powierzchnię płyty odpowiednią ilość preparatu do jej czyszczenia;
  • poczekać kilka minut do momentu, w którym detergent wniknie głęboko w strukturę plamy;
  • ostrożnie usunąć zabrudzenie w powierzchni płyty przy pomocy miękkiej ściereczki.

Zdarza się, że taki proces trzeba będzie powtórzyć kilka razy, aż do momentu, w którym plamy gładko odejdą od powierzchni płyty indukcyjnej.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną domowym sposobem?

Rozważając kwestię tego, jak wyczyścić płytę indukcyjną, trzeba wziąć pod uwagę, że dedykowane preparaty zawsze sprawdzą się najlepiej. Jeśli jednak nie mamy do nich dostępu, wówczas możemy skorzystać z domowych sposobów. Nie ma gwarancji na to, że będą one równie skuteczne, aczkolwiek powinny pomóc w usunięciu problematycznych zabrudzeń. Jedną z najskuteczniejszych metod jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Wystarczy przygotować ciekłą miksturę z odpowiedniej ilości sody oczyszczonej i wody. Następnie musimy ją nanieść na powierzchnię płyty indukcyjnej i delikatnie rozsmarować w w miejscu największych zabrudzeń. Kolejno wystarczy odczekać kilka minut, aż soda oczyszczona wniknie w strukturę plamy i skutecznie ją zmiękczy. Całość wystarczy przetrzeć miękką szmatką, najlepiej zwilżoną w ciepłej wodzie. Po tym zabiegu, uporczywe plamy z powierzchni płyty indukcyjnej powinny zniknąć. Jeśli nie, proces czyszczenia trzeba powtórzyć.