Jak wyczyścić spód patelni?

1 min czytania

patelnia

Patelnia jest kluczowym elementem wyposażenia każdej kuchni. To właśnie ona umożliwia przygotowanie smakowitych dań, które goszczą na naszych stołach. Jednocześnie duże ilości oleju oraz wysokie temperatury sprawiają, że spód patelni bardzo szybko pokrywa się lepkim osadem. Jeśli nie będzie on na bieżąco usuwany, wówczas może całkowicie zniszczyć patelnię i sprawić, że np. będzie się ona znacznie wolniej nagrzewać, a produkt nie będą się równomiernie smażyć. Wobec tego, jak wyczyścić spód patelni?

Kiedy najlepiej czyścić spód patelni?

Patelnie mają to do siebie, że praktycznie przez cały czas gotowania narażone są na działanie wyjątkowo wysokich temperatur, a także na obecność oleju, który pod wpływem ciepła zmienia swoją strukturę. To właśnie doprowadza do tego, że spód patelni staje się lepki, czarny, a także wpływa na jej parametry. Jeśli zależy nam na tym, by zapobiegać tego typu sytuacjom, najlepiej jest czyścić patelnie tuż po zakończonym procesie gotowania. Wystarczy na chwilę zanurzyć spód patelni w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie delikatnie wytrzeć sposób szmatką. Świeże plamy z oleju można usunąć o wiele łatwiej niż te, które zdążą już zaschnąć.

Czym wyczyścić spód patelni?

Jeśli spóźniliśmy się z usunięciem przypalonego oleju ze spodu patelni, wówczas trzeba będzie sięgnąć po dedykowane środki. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się preparaty odtłuszczające, których zadaniem jest nie tylko rozpuszczenie zaschniętej plamy, ale także jej całkowite usunięcie. Takie środki można dostać w praktycznie każdej, profesjonalnej hurtowni chemicznej. Zwykle mają one formę spray’u i w szybki sposób pozwalają doczyścić spód patelni. 

Jak wyczyścić spód patelni?

Wiele osób może się zastanawiać: jak wyczyścić spód patelni? Okazuje się, że z wykorzystaniem odpowiedniego preparatu nie będzie to trudne. Wystarczy jedynie nanieść go na spód patelni, a następnie odczekać kilka minut – zwykle tak zalecają producenci. Następnie wystarczy delikatnie – przy pomocy gąbki lub miękkiej ściereczki usunąć rozpuszczony osad i przepłukać patelnię pod letnią wodą. Dzięki temu wszystkie chemikalia zostaną usunięte, a patelnia będzie gotowa do ponownego użytku.

Jak wyczyścić spód patelni domowym sposobem?

Jeśli nie mamy pod ręką specjalistycznych środków do czyszczenia przypalnego spodu patelni, możemy zdecydować się na skorzystanie z domowych metod. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • mieszanka sody oczyszczonej i octu – należy zmieszać produkty w proporcji 1:1, a następnie nanieść na spód patelni;
  • coca-cola – w połączeniu z płynem do mycia naczyń również pomoże się pozbyć zabrudzeń ze spodu patelni;
  • mieszanka soku z cytryny i sody oczyszczonej – również pomoże ona usunąć pozostałości po przypalonym oleju.

Faktem jest jednak to, że korzystając z domowych sposobów trzeba będzie poświęcić także czas i energię na szorowanie spodu patelni. W tym wypadku warto zachować pełną ostrożność, by nie porysować delikatnej powłoki, co może doprowadzić do uszkodzenia patelni.